Pluszowy Jezus: profanacja czy dobry prezent? 

 

Przytulanki świętych

Ostatnio można znaleźć wiele artykułów o tym czy taka forma Pana Jezusa jest odpowiednia. A co z taką formą postaci świętych?

Chcemy przypomnieć, że działalność  RUAH opiera się, na tworzeniu przytulanek świętych, przeznaczonych szczególnie dla dzieci. Niektórzy z Was pytają czy pluszowy Jezus to nasze dzieło. Odpowiadamy: nie. Pluszowy Jezus jest produkowany przez zagranicznego producenta. Otrzymując list z Watykanu, nie otrzymaliśmy jednoznacznego NIE, na tworzenie takiej formy Nowej Ewangelizacji jaką są przytulanki świętych, zaczynając od najmłodszych.

Przytulanki świętych do zabawy i do modlitwy?!

 

miłość

 

TAK! Jesteśmy na tak dla takiej formy postaci biblijnych i postaci świętych. Naszym celem jest EDUKOWANIE, bo czym skorupka za młodu nasiąknie… dlatego oprócz PRZYTULANEK tworzymy unikatowe ŻYCIORYSY i MODLITWY skierowane szczególnie do dzieci.

Od kogo zależy los dzieci, wychowanie, edukowanie?

Kładziemy nacisk na szanowanie tych postaci. To od nas zależy w jaki sposób taką przytulankę przedstawimy dzieciom. Padają też komentarze i obawy o to, co się stanie kiedy np. św. Jan Paweł II będzie leżał na ziemi? W takich sytuacjach zadaję sobie pytanie: Co zrobiłby Pan Jezus? Czy zezłościłby się na takie dziecko? A może to MY kreujemy z dzieci niemyślące istoty ludzkie? To po naszej stronie: rodziców, wychowawców, katechetów, księży, sióstr zakonnych jest odpowiednie zapoznanie dziecka z tematem. Te obawy biorą się stąd, iż coraz rzadziej edukujemy dzieci, a ten stan tłumaczymy ciągłym brakiem czasu…

Święci byli tacy jak my

i tylko niektórzy z nich są wyniesieni przez Kościół na ołtarze, a co z resztą? O wielu świętych nigdy nie usłyszymy, a żyli obok nas. Naszym celem jest dążenie do świętości, więc dlaczego nie przybliżyć tej świętości jeszcze bardziej, poprzez przytulanki świętych.

Pluszowy Jezus profanacja czy dobry prezent?

Ilu ludzi na świecie, tyle zdań na ten temat. Kontrowersja, kicz, profanacja. Dlaczego tak ostro, negatywnie oceniamy ten pomysł? Zanim rozpoczęliśmy działalność RUAH, szukaliśmy takich form edukacji na świecie i z pluszowym Jezusem spotkaliśmy się dużo wcześniej, dlatego postanowiliśmy napisać w tej sprawie LIST DO WATYKANU, by pozostać w posłuszeństwie kościołowi, nie robić nic przeciwko niemu. W odpowiedzi, z którą możecie zapoznać się na naszej stronie, nie było stwierdzenia, iż taka forma jest niedozwolona. 

 

Jezus figurka

Dziś światem rządzi obraz

dlatego nasze PRZYTULANKI ŚWIĘTYCH mają za zadanie świętość ściągnąć ze ścian, a przez to przybliżyć ją i pokazać, że każdy z nas takim świętym może się stać, że droga każdego z nas może stać się świadectwem dla innych. Dlaczego mamy się tym nie dzielić również w takiej formie?

Ostatnio zszokowała mnie pozytywna reakcja małej dziewczynki na przytulankę św. Rity.

Ta święta, mało kolorowa, w czarnym habicie, sprawiła wielki uśmiech na twarzy tego dziecka, które od razu ją przytuliło i zapragnęło poznania historii tej świętej.

 

św. Rita ruah

Dla nas – dla Ruah – liczą się świadectwa.

Niedawno córka mojej przyjaciółki otrzymała przytulankę św. Rity. Dziewczynka ta, chodzi do 4 klasy Szkoły Podstawowej i spotyka się z różnymi przykrymi sytuacjami w szkole. Mama zapoznała ją z historią św. Rity i powiedziała jej, że św. Rita jest patronką spraw trudnych, beznadziejnych i gdy ona będzie czuła się bezsilna, to może zwrócić się o pomoc do Rity. Po rozmowie z mamą, dziewczynka poszła do swojego pokoju i położyła się w łóżku ze swoją nową towarzyszką. Mama ukradkiem zerkała co robi córka. Okazało się, że dziewczynka zaczęła się zwierzać św. Ricie i ten obraz rozczulił i wzruszył jej mamę.

Zapoznając się z tą historią nadal jesteś przeciwny, takiej formie Nowej Ewangelizacji? Na to pytanie odpowiedz sobie sam… a jeśli i Tobie brakuje takiego powiernika, to z chęcią również dla Ciebie taki święty powstanie.

A dziś zrób miejsce dla tego ŻYWEGO maleńkiego Jezusa, który już niebawem przyjdzie i pragnie zamieszkać w Tobie, On chce byś tylko Go kochał. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

dziecko stopy

 

zespół RUAH